Міжнародний день толерантності
Міжнародний день толерантності був проголошений ЮНЕСКО в листопаді 1995 р. та відзначається
16 листопада щорічно.
В цей день було прийнято Декларацію принципів терпимості.
Терпимість означає повагу, прийняття і правильне розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, наших форм самовираження і способів проявів людської індивідуальності. Їй сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті та переконань.
Толерантність – це повага, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань. Також толерантність – це єдність у різноманітті, те, що переходу від війни до культури миру. Для громадян це, передусім, активна позиція, що формується на основі визнання універсальних прав та основних свобод людини.
Риси толерантної особистості:
-
Гарне ставлення до інших.
-
Поблажливість.
-
Терпіння.
-
Почуття гумору.
-
Чуйність.
-
Довіра.
-
Альтруїзм.
-
Терпимість до відмінностей.
-
Уміння володіти собою.
-
Доброзичливість.
-
Уміння не засуджувати інших.
-
Гуманізм.
-
Уміння слухати.
-
Допитливість.
-
Здатність до співпереживання.
«Чим відрізняється толерантна особистість від інтолерантної»
-
Знання самого себе. Толерантні люди більше знають про свої достоїнства і недоліки. Ставлячись критично до себе, вони не прагнуть у всіх своїх бідах звинувачувати оточуючих. Толерантні люди краще знають самих себе, причому не тільки свої достоїнства, але і недоліки, тому менш задоволені собою. У зв’язку з цим потенціал для саморозвитку у них вище. Інтолерантна людина помічає у себе більше достоїнств, ніж недоліків, тому у всіх проблемах частіше схильний звинувачувати оточуючих.
-
Захищеність.Інтолерантній людині важко жити у злагоді, як із самим собою, так і з іншими людьми. Він побоюється свого соціального оточення і навіть себе, своїх інстинктів. Над ним як би нависає відчуття постійної загрози. Толерантна людина зазвичай відчуває себе в безпеці. Тому він не прагне захищатися від інших людей і груп. Відсутність загрози або переконаність, що з нею можна впоратися, – важлива умова формування толерантної особистості.
-
Відповідальність.Інтолерантна людина вважає, що події, які відбуваються, від нього не залежать. Він не владний над долею. Він переконаний, наприклад, що багато речей пояснює астрологія. Толерантні люди, навпаки, переконані, що доля залежить “не від розташування зірок, а від них самих». Толерантні люди не перекладають відповідальність на інших, вони несуть її самі. Інтолерантні прагнуть зняти з себе відповідальність за те, що відбувається з ними і навколо них. Ця особливість пов’язана з прагненням у всьому звинувачувати інших, і лежить в основі формування забобонів щодо інших груп – «не я ненавиджу і завдаю шкоди іншим, це вони ненавидять і завдають шкоду мені».
-
Потреба у визначеності. Інтолерантні особистості ділять світ на дві частини – чорне і біле. Для них не існує півтонів, є тільки два сорти людей – погані і хороші, тільки один правильний шлях у житті. Вони роблять акцент на відмінностях між «своєю» і «чужою» групами. Вони не можуть ставитися до чогось нейтрально, все, що відбувається або схвалюють, або ні. Толерантна людина, навпаки, визнає світ у його різноманітті і готовий вислухати будь-яку точку зору.
-
Орієнтація на себе – орієнтація на інших. Виявилося, що толерантна особистість більше орієнтована на себе в роботі, у фантазіях, творчому процесі, теоретичних роздумах. У проблемних ситуаціях толерантні люди схильні звинувачувати себе, а не оточуючих. Такі люди прагнуть до особистісної незалежності більше, ніж до приналежності зовнішнім інститутам і авторитетам, оскільки їм не потрібно за кимось ховатися.
-
Здатність до емпатії. Здатність до емпатії визначається як соціальна чутливість, вміння давати вірні судження про інших людей. Що є основою емпатичних здібностей, точно не визначено. Можливо, це продукт сприятливої сімейної атмосфери, розвинених естетичних почуттів, високих соціальних цінностей.
-
Почуття гумору. Почуття гумору і здатність посміятися над собою – важлива риса толерантної особистості. У того, хто може посміятися над собою, менша потреба відчувати перевагу над іншим.
Толерантність врятує світ
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негод.
Розрубає мотлох павутини,
Переріже нитку перешкод.
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе.
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Будь завжди нестримним вільнодумцем,
Свої мрії пензлем намалюй.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний Всесвіт побудуй!