ШАНОВНІ БАТЬКИ!
ПАМ’ЯТАЙТЕ, ЩО осіннІ КАНІКУЛИ ДЛЯ ДІТЕЙ – ЦЕ МОЖЛИВІСТЬ НАБРАТИСЯ СВІЖИХ СИЛ, ОЗДОРОВИТИСЯ, ЗАКРІПИТИ НАБУТІ У ШКОЛІ ЗНАННЯ І ВИКОРИСТОВУВАТИ ЇХ У ДОМАШНІХ УМОВАХ. ПСИХОЛОГИ РЕКОМЕНДУЮТЬ ДОТРИМУВАТИСЯ ТАКИХ ОСНОВНИХ МОМЕНТІВ НА КАНІКУЛАХ:
Осінні канікули – це гарний час для дітей, аби набратися сили та відпочити. Через деякі карантинні обмеження можливостей для відпочинку стало трохи менше, але попри це – час цікаво провести можливо. Канікули – гарна нагода провести час разом із сім’єю.
– Розробіть спільний план на канікулярний період, передбачивши години відпочинку, повторення навчального матеріалу.
Звичайно не варто сідати й розписувати кожен день. Почати можна з приблизного плану, наприклад, перелік книжок, які слід прочитати, нові навички, які треба опанувати. А потім складати приблизний план на день:
-
зарядка;
-
сніданок;
-
виконання хатніх справ;
-
читання;
-
прогулянка;
-
час для гаджетів;
-
обід;
-
відпочинок на свіжому повітрі;
-
творчі заняття;
-
заняття з розвитку;
-
відвідування секцій;
-
екранний час;
-
вечеря;
-
сімейне спілкування;
-
сон.
Пункти цього переліку можуть змінюватися, головне, щоб такий план був. Ввечері обговорюйте з дитиною чи все вдалося, на що не вистачило часу, чим подобалося займатися, а чим ні. Такі розмови допоможуть зробити план ефективнішим та навчити дитину продуктивно розподіляти свій час.
Але майте на увазі, в цьому питанні не потрібен ваш жорсткий контроль. Не треба дзвонити щогодини та перевіряти дитину, а ввечері влаштовувати їй допит. Все має бути ненав’язливо та доброзичливо.
Кожного дня переглядайте спільно з дитиною план, доповнюйте, обговорюйте нові ідеї.
– Домовтеся з дитиною про розпорядок дня, можливі послаблення (наприклад, пізніше вставати), але в жодному випадку не варто ігнорувати вже закріплені режимні моменти. Канікули повинні мати темп. Можливо, більш повільний і вільніший, але такий, що організовує дитину. Так є шанси, що дитина матиме менше труднощів з поверненням до навчання.
– Організуйте дитині щоденний активний відпочинок на свіжому повітрі.
Сучасні діти часто ведуть малорухливий спосіб життя, тож канікули найвдаліша пора, щоб це змінити. Спортивні секції, біг, плавання, катання на велосипеді, роликах чи самокаті, та навіть поганяти з друзями м’яча – все піде на користь зростаючому організму.
– Домовтеся про те, скільки часу дитина може провести в Інтернет просторі.
Обговоріть з дитиною графік користування гаджетами. Нехай це не буде авторитарним рішенням, вислухайте пропозицію дитини, розкажіть про свою точку зору та знайдіть компромісне рішення. Скільки саме буде цього часу має також залежати від віку.
Важливо зрозуміти самому й пояснити дитині, що екранний час – це не винагорода: його не потрібно заслужити або випросити. Це як з кишеньковими грошима – вони просто є, і вже залежить від дитини чи використати все одразу, чи розділяти на частини. Завдяки такому підходу дитина не буде канючити телефон, адже знатиме – час є, важливо лише дотримуватися встановлених правил.
Для контролю екранного часу вам може стати у пригоді безкоштовний додаток від Google – Family Link.
Варто обговорити, чим дитина буде займатися, які сайти відвідувати, що буде переглядати. Кожного дня запитуйте про те нове, що вона дізналася сьогодні.
Завдання батьків – не заборонити, а пояснити чому саме цього не слід робити. Практика показує, якщо розповісти дитині про негативні наслідки, вона з більшою ймовірністю прислухається, ніж коли вона почує неаргументовану відмову.
– Організуйте щоденну навчальну годину, оберіть постійний час і повторюйте навчальний матеріал, будьте послідовними у своїх вимогах. Але не варто перевантажувати дитину, краще займатися одну годину, але якісно. Зараз в книжкових магазинах продається багато спеціальних зошитів для дітей різного віку – це такі книги-подорожі, за допомогою яких дитина, граючи, повторює те, що засвоїв на уроках української мови, математики, літератури, англійської. Це і весело, і корисно.
– Частіше нагадуйте, що не варто витрачати час даремно, проводити його безцільно. Радимо батькам давати дитині більше вибору: дозволити йому прочитати зі списку літератури те, що він сам хоче, або вирішити ті завдання, які йому самому здаються цікавими.
Завжди є шкільний предмет, або ж якась тема, яка цікавить дитину більше аніж інші. Запропонуйте дитині заглибитися в це питання, але не з нудних підручників (будьмо чесними), а з цікавих відео на YouTube, постів та статей в мережі, або ж з книжок, але цікавих, легких у читанні та розумінні.
Пропонуємо вам кілька наших добірок цікавої та корисної літератури:
– Постійно говоріть із дитиною, запитуйте її думку. Якщо Ви зайняті на роботі, намагайтеся невелику частину часу компенсувати якісним спілкуванням.
– Спостерігайте за поведінкою дитини, якщо у неї виникають труднощі у спілкуванні з ровесниками, допомагайте їх розв’язувати, підтримуйте. Розповідайте про себе і свій шкільний досвід.
– Заохочуйте доцільний, розумний вибір пізнавальних занять, розвиткові ігри. Потрібно показати дитині, що вам теж цікаво те, що вона робить, і провести з нею цей час. Або сказати: ти читаєш 30 хвилин, і ми з татом теж будемо читати книжки 30 хвилин, а потім розповімо один одному, хто про що дізнався. Це чесно і справедливо.
– Пам’ятати, що до сучасних дітей неможливо підходити зі старими догмами: “Сьогодні читаєш от стільки”, бо діти завжди запитають “для чого?”.
– Заплануйте спільний перегляд цікавих телепрограм, фільмів відповідно віку, обов’язково обговоріть з дитиною побачене. Щоб запам’ятати інформацію потрібно підкріпити її емоціями. А через позитивні емоції виникає бажання отримувати подібний досвід знову.
– Бути прикладом. Адже діти не можуть навчитися чогось відмінного від того, що пропонують батьки. Якщо батьки не беруть до рук книжок або читають тільки пости у фейсбуці, не можна очікувати, що діти раптом візьмуться за читання.
– Якщо ви приходите з роботи увечері, обов’язково поцікавтеся, як ваша дитина провела свій день; якщо дитина була зайнята грою, читанням, поговоріть з про те, що сподобалося більше, що запам’яталося.
Допоможіть дитині знайти своє хобі. Малювання, танці, музика, рукоділля, знімання «тіктоків», кулінарія, вирощування квітів або овочів на підвіконні. Занять, які можуть зацікавити дитину, багато і всі вони матимуть гарний вплив на розвиток дитини.
– Заохочуйте бажання дитини зробити щось своїми руками, допоможіть спланувати та підготувати все необхідне. Не слід викидати дитячі роботи. Відносьтеся уважно до її виробів, малюнків, поставне на видне місце і з цікавістю розглядайте його роботи.
Але будьте готові вкладати свій час та фінанси у нове хобі дитини, миритися з творчим безладом в її кімнаті (а може не тільки там), підбадьорювати, хвалити за досягнення та підтримувати у разі невдач.
З дітьми можна відвідати музей, виставки, театри чи кіно, зоопарк (онлайн). Важливо, аби дитина самостійно обрала те, що їй найбільше до вподоби. Онлайн екскурсії містами України, Світу. Якщо у своєму місті ви вже як риба у воді, можна відвідати інші місця: не до якоїсь туристичної мекки, а навіть до маленького містечка поруч. Повірте, воно вас теж здивує. Діти з таких подорожей отримають неймовірно багато вражень.
– Порівнюйте дитину саму з собою, конкуренція з собою – це найкраще, чого можуть навчити батьки.
– Виявляйте любов до дитини, дайте зрозуміти, що ви будете на її стороні за будь-яких обставин.
Використані інтернет-ресурси: