Стрес: чи може він бути корисним?
Стрес: чи може він бути корисним? Так. Завдяки пришвидшеному серцебиттю, диханню, напруженню м’язів, підвищеному тиску та виділенню гормонів адреналіну і кортизолу, людина здатна діяти рішуче, швидко та у повну силу, що допомагає під час екзаменів, змагань чи співбесіди. Проте надмірний і тривалий «стан готовності» є шкідливим і має негативні наслідки для фізичного і психічного здоров’я.
Уникнути стресу неможливо. Тому потрібно навчитись контролювати його дію на себе, перетворити його на ресурс. Ось кілька вправ для використання:
-
«Світлофор». Використовуйте послідовність «зупинися-заспокойся-дій».
-
«Ніби гора з плечей». Станьте рівно, підійміть плечі, відведіть їх назад, напружте, зведіть лопатки. Зафіксуйте стан на 10 секунд. Різко опустіть плечі, ніби скинувши вантаж. Повторіть кілька разів.
-
«Фільтр». Уявіть, що ви стоїте у величезному фільтрі. Він починає повільно підійматись вгору. У ньому залишаються усі неприємні ситуації, клопоти, занепокоєння. Коли фільтр проходить крізь вас, то забирає весь негатив. Зафіксуйте свій стан повного очищення від переживань. Повертайтесь до цього стану під час стресової ситуації.
-
«Позитив». Кожного дня практикуйте перетворення негативного сприйняття у позитивне. Наприклад: негативне «немає доступу до мережі інтернет» стане позитивним «буде можливість почитати книгу».
-
«Щаслива хвилина». Пригадайте ті речі і місця, які робили вас щасливими раніше. Можливо, це улюблена іграшка, щось смачненьке від бабусі чи веселе фото з друзями. Наповніться тими почуттями. Закріпіть емоційний стан.