Як подолати підлітковий страх та невпевненість?
Підлітковий вік характерний тим, що в ньому розквітають ті страхи, насіння яких були закладені раніше. Підліток не так часто відчуває гострий страх, але тривога може стати постійним фоном. Він може турбуватися з-за того, що «раптом» станеться нещастя з ним або з його близькими. Або ж відчувати нав’язливі сумніви в тому, чи зачинені двері, чи вимкнені плита і праска. Або міркувати про те, чи не призведуть його слова і дії до втрати відносин, важливих для нього. У підлітковому віці зустрічаються будь-які страхи: від страху мимовільного сечовипускання до страху спізнитися; від страху темряви до страху війни.
Статистика страхів у підлітків включає: Страх, що з батьками, іншими близькими щось трапиться – 92 %. Страх смерті батьків та інших близьких – 78 %. Страх завдати батькам неприємностей, прикро вразити їх – 78 %. Страх фізичного насилля – 64 %. Страх, що в сім’ї не буде грошей – 64 %. Страх «кінця світу» – космічних катастроф, пандемії – 59 %. Страх фізичної травми, нещасного випадку – 51 %. «Магічні страхи» (погані прикмети, нещасливі дні, поганий гороскоп, «людина з негативною енергією») – 51%. Фантастичні страхи, страшні сни, страх темряви – 46 %. Медичні страхи (страх уколів, операцій) – 32 %. Страх особистої безпорадності – 26 %. Страх покарань та зауважень з боку дорослих – 22 %
У найнесприятливішій ситуації несприятливій обстановці знаходяться підлітки, у яких порушений контакт із батьками. В цьому випадку вони втрачають впевненість у собі, стають недовірливими й підозрілими. Так, в сім’ї можуть бути періодичні конфлікти, розмови «на підвищених тонах», але вони далеко не завжди означають, що контакт втрачено. Якщо ви можете поговорити з підлітком духа в душу, якщо більшу частину часу ви спілкуєтеся мирно – значить, у нього є міцна підтримка у вашій особі.
Причини виникнення:
Біологічні причини, які пов’язані з особливістю нервової системи підлітків, посиленням емоційної чутливості.
Соціальні причини, серед яких: страх бути неприйнятим у групі, похилий вік батьків (страх смерті) та ін.
Психоемоційні причини, зумовлені великою кількістю заборон, конфліктними стосунками з батьками й всередині групи однолітків, психологічними травмами тощо.
Приховані форми агресії сприяють зародженню страхів, серед цих форм можна відзначити роздратування, провину, підозрілість.
Підлітковий страх відрізняється від фобій, які охоплюють дітей в дошкільному й молодшому віці. Відмінною рисою є збільшення числа соціальних страхів і зменшення фобій.
Як же боротися зі своїми страхами?
Навіть самі сміливі та впевнені у собі люди відчувають страхи. Коли вас охоплює страх, необхідно:
-
Визначити страхи й невпевненості. Скласти список
Перший крок до ліквідації страху – його визнання. Для себе необхідно визначити, що саме змушує боятися: невдача? Відмова? Страх виглядати безглуздо? Після того, як страх буде визначений, потрібно сісти й подумати, чому ви боїтеся. Чи страхи є логічними, чи вони є просто продуктом ваших емоцій?
-
Створіть «сходинки» подолання страху
Допоможіть дитині впорядкувати список найстрашніших ситуацій і предметів від найменш до найбільш страшних. Для цього йому необхідно оцінити свої страхи за шкалою від 0 (страх відсутній) до 10 (дуже страшно). Цю шкалу можна назвати ще «термометром страху».
Потрібно визначити конкретну мету, а потім складіть список кроків, необхідних для досягнення цієї мети. Якщо у пілітка кілька різних страхів, вишиковуйте «сходи» подолання страху для кожного з них. Винагороджуйте хоробру поведінку. Протистояти власному страху дуже нелегко, але винагорода, похвала, підбадьорення значимих дорослих, допоможе простимулювати хоробру поведінку дитини.
-
Діти та підлітки позитивно реагують на похвалу і заохочення. Наприклад, ви можете сказати: «Молодець! Ти чудово познайомився з іншими дітьми! ».
-
Коли ваша дитина стикається з сильним страхом, в якості мотивації досягнення мети корисно використовувати особливу винагороду.
Кожна «сходинка» повинна містити інструкції і визначати, що має робити дитина в не дуже тривожну ситуацію, як вона повинена поводитись в ситуаціях помірного страху і, нарешті, містити підказки про те, що вона вважає вкрай важким для виконання прямо зараз. Важливо поступово переходити від меншого до більшого страху.
-
Перестати “надумувати”
Звичайно, це гарна звичка – обдумати ситуацію перед прийняттям важливого рішення. Але надто велике “думання”, насправді, віддаляє вас від конкретних дій. Якщо ви не будете діяти, ви ніколи не рушайте вперед.
-
Знайти в собі сильні сторони
Коли ви нагадаєте собі про те, що у вас гарно виходить, і про те, що вам подобається в собі, ви отримаєте більше довіри й впевненості, а отже почнете відпускати свій страх.
-
Постійно тренуйтесь
Дитині важливо регулярно практикуватися в умінні зустрічатися зі своїми страхами. Дещо можна практикувати щодня (наприклад, проводити час на самоті в своїй кімнаті), в той час як інші навички можна практикувати лише зрідка (наприклад, спати вдома у одного). Проте, чим частіше дитина практикується, тим швидше зникне його страх!
-
Тренуватися та гарно харчуватися
Усі ми знаємо, що фізичні вправи й здорова дієта дуже корисні для нашого організму. Здоровий спосіб життя також може поліпшити настрій та змусить почуватися спокійніше, збалансованіше й впевненіше. А це, насамперед, правильний спосіб перемогти занепокоєння і невпевненість.
-
Ставте собі мету
Без мети здається, що життя немає сенсу. Визначення мети може дати конкретний напрям та змусити піднятися над своїми страхами й дозволить досягти в житті того, чого ви самі бажаєте. Крім того, при досягненні поставленої мети, ви кожного разу отримуєте ще більше впевненості у собі.
Страх – це продукт розуму й внутрішньої боротьби. Він немає нічого спільного із навколишнім світом.
Список використаних джерел
-
Ольховецький С.М. Шляхи подолання страхів в підлітковому та молодшому юнацькому віці // Міжнародна науково-практична конференція молодих науковців „Психологія сучасності: наука і практика”.-Одеса.: ПДПУ.- 2004.- Ч.2. – С.38-42.
-
Ольховецький С.М. Психологічні чинники страхів в підлітковому та молодшому юнацькому віці // Конференція молодих вчених “Науковий часопис: психологічні науки”.- Київ.: НПУ імені М.П. Драгоманова.- 2004.- Серія 12, ІІ випуск.- С. 92-97.
-
Эберлейн Г. Страхи здоровых детей / Г. Эберлейн. – М. : Знание, 1981. -192 с.
-
-