Як подолати підлітковий страх та невпевненість?

       Підлітковий вік характерний тим, що в ньому розквітають ті страхи, насіння яких були закладені раніше. Підліток не так часто відчуває гострий страх, але тривога може стати постійним фоном. Він може турбуватися з-за того, що «раптом» станеться нещастя з ним або з його близькими. Або ж відчувати нав’язливі сумніви в тому, чи зачинені двері, чи вимкнені плита і праска. Або міркувати про те, чи не призведуть його слова і дії до втрати відносин, важливих для нього. У підлітковому віці зустрічаються будь-які страхи: від страху мимовільного сечовипускання до страху спізнитися; від страху темряви до страху війни.

Статистика страхів у підлітків включає: Страх, що з батьками, іншими близькими щось трапиться – 92 %. Страх смерті батьків та інших близьких – 78 %. Страх завдати батькам неприємностей, прикро вразити їх – 78 %. Страх фізичного насилля – 64 %. Страх, що в сім’ї не буде грошей – 64 %. Страх «кінця світу» – космічних катастроф, пандемії – 59 %. Страх фізичної травми, нещасного випадку – 51 %. «Магічні страхи» (погані прикмети, нещасливі дні, поганий гороскоп, «людина з негативною енергією») – 51%. Фантастичні страхи, страшні сни, страх темряви – 46 %. Медичні страхи (страх уколів, операцій) – 32 %. Страх особистої безпорадності – 26 %. Страх покарань та зауважень з боку дорослих – 22 %

У найнесприятливішій ситуації несприятливій обстановці знаходяться підлітки, у яких порушений контакт із батьками. В цьому випадку вони втрачають впевненість у собі, стають недовірливими й підозрілими. Так, в сім’ї можуть бути періодичні конфлікти, розмови «на підвищених тонах», але вони далеко не завжди означають, що контакт втрачено. Якщо ви можете поговорити з підлітком духа в душу, якщо більшу частину часу ви спілкуєтеся мирно – значить, у нього є міцна підтримка у вашій особі.

 

Причини виникнення:

Біологічні причини, які пов’язані з особливістю нервової системи підлітків, посиленням емоційної чутливості.

Соціальні причини, серед яких: страх бути неприйнятим у групі, похилий вік батьків (страх смерті) та ін.

Психоемоційні причини, зумовлені великою кількістю заборон, конфліктними стосунками з батьками й всередині групи однолітків, психологічними травмами тощо.

Приховані форми агресії сприяють зародженню страхів, серед цих форм можна відзначити роздратування, провину, підозрілість.

Підлітковий страх відрізняється від фобій, які охоплюють дітей в дошкільному й молодшому віці. Відмінною рисою є збільшення числа соціальних страхів і зменшення фобій.

Як же боротися зі своїми страхами?

Навіть самі сміливі та впевнені у собі люди відчувають страхи. Коли вас охоплює страх, необхідно:

  1. Визначити страхи й невпевненості. Скласти список

Перший крок до ліквідації страху – його визнання. Для себе необхідно визначити, що саме змушує боятися: невдача? Відмова? Страх виглядати безглуздо? Після того, як страх буде визначений, потрібно сісти й подумати, чому ви боїтеся. Чи страхи є логічними, чи вони є просто продуктом ваших емоцій?

  1. Створіть «сходинки» подолання страху

Допоможіть дитині впорядкувати список найстрашніших ситуацій і предметів від найменш до найбільш страшних. Для цього йому необхідно оцінити свої страхи за шкалою від 0 (страх відсутній) до 10 (дуже страшно). Цю шкалу можна назвати ще «термометром страху».

Потрібно  визначити конкретну мету, а потім складіть список кроків, необхідних для досягнення цієї мети. Якщо у пілітка кілька різних страхів, вишиковуйте «сходи» подолання страху для кожного з них. Винагороджуйте хоробру поведінку. Протистояти власному страху дуже нелегко, але винагорода, похвала, підбадьорення значимих дорослих, допоможе простимулювати хоробру поведінку дитини.

  • Діти та підлітки позитивно реагують на похвалу і заохочення. Наприклад, ви можете сказати: «Молодець! Ти чудово познайомився з іншими дітьми! ».

  • Коли ваша дитина стикається з сильним страхом, в якості мотивації досягнення мети корисно використовувати особливу винагороду.

Кожна «сходинка» повинна містити інструкції і визначати, що має робити дитина в не дуже тривожну ситуацію, як вона повинена поводитись в ситуаціях помірного страху і, нарешті, містити підказки про те, що вона вважає вкрай важким для виконання прямо зараз. Важливо поступово переходити від меншого до більшого страху.

  1. Перестати “надумувати”

Звичайно, це гарна звичка – обдумати ситуацію перед прийняттям важливого рішення. Але надто велике “думання”, насправді, віддаляє вас від конкретних дій. Якщо ви не будете діяти, ви ніколи не рушайте вперед.

  1. Знайти в собі сильні сторони

Коли ви нагадаєте собі про те, що у вас гарно виходить, і про те, що вам подобається в собі, ви отримаєте більше довіри й впевненості, а отже почнете відпускати свій страх. 

  1. Постійно тренуйтесь

Дитині важливо регулярно практикуватися в умінні зустрічатися зі своїми страхами. Дещо можна практикувати щодня (наприклад, проводити час на самоті в своїй кімнаті), в той час як інші навички можна практикувати лише зрідка (наприклад, спати вдома у одного). Проте, чим частіше дитина практикується, тим швидше зникне його страх!

 

  1. Тренуватися та гарно харчуватися

Усі ми знаємо, що фізичні вправи й здорова дієта дуже корисні для нашого організму. Здоровий спосіб життя також може поліпшити настрій та змусить почуватися спокійніше, збалансованіше й впевненіше. А це, насамперед, правильний спосіб перемогти занепокоєння і невпевненість. 

  1. Ставте собі мету

Без мети здається, що життя немає сенсу. Визначення мети може дати конкретний напрям та змусити піднятися над своїми страхами й дозволить досягти в житті того, чого ви самі бажаєте. Крім того, при досягненні поставленої мети, ви кожного разу отримуєте ще більше впевненості у собі.

Страх – це продукт розуму й внутрішньої боротьби. Він немає нічого спільного із навколишнім світом.

 

Список використаних джерел

 

  1. Ольховецький С.М. Шляхи подолання страхів в підлітковому та молодшому юнацькому віці // Міжнародна науково-практична конференція молодих науковців „Психологія сучасності: наука і практика”.-Одеса.: ПДПУ.- 2004.- Ч.2. – С.38-42.

  2. Ольховецький С.М. Психологічні чинники страхів в підлітковому та молодшому юнацькому віці // Конференція молодих вчених “Науковий часопис: психологічні науки”.- Київ.: НПУ імені М.П. Драгоманова.- 2004.- Серія 12, ІІ випуск.- С. 92-97.

  3. Эберлейн Г. Страхи здоровых детей / Г. Эберлейн. – М. : Знание, 1981. -192 с.

  4. http://www.vpuorg.ua/index.php/our-blog/item/690-yak-podolaty-pidlitkovyi-strakh-ta-nevpevnenist

  5. https://ru.childdevelop.com.ua/articles/psychology/1245/

 

 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *